Kubisiowe Przedszkole

Dni adaptacyjne


Żłobek > Dni adaptacyjne


Dni adaptacyjne w Żłobku

Pierwsze dni w żłobku.

Pierwsze dni pobytu dziecka w żłobku dla każdego malucha są bardzo trudne. Okres adaptacji do nowego miejsca, otoczenia zależny jest od wielu czynników i tak naprawdę ciężko jest określić ile on będzie trwał. Dla niektórych dzieci będzie trwało to tydzień, dla innych miesiąc lub dłużej. Ważną rolę odgrywają tutaj rodzice ponieważ powinni oni mieć na uwadze, że rozpoczęcie uczęszczania do żłobka przez dziecko to dla niego duże wyzwanie. Nie należy oczekiwać od dziecka że szybko przyzwyczai się do nowego miejsca, osób a przede wszystkim separacji od rodzica. Pozwólmy dziecku spokojnie oswoić się z nową sytuacją jaką jest uczęszczanie do żłobka. Zadaniem rodziców jest zminimalizować stresy związane z nową nieznaną dziecku sytuacją. Dobrze jest wcześniej rozmawiać z dzieckiem o zmianach, które mają nastąpić w jego życiu, mówiąc mu, co je czeka, tłumacząc powody rozłąki. Wskazane, żeby początki kontaktów malucha ze żłobkiem nastąpiły dużo wcześniej niż powrót mamy do pracy, gdyż warto dziecko zapoznawać z nowymi sytuacjami powoli.

Jak powinien zachowywać się rodzic przy rozstaniu z dzieckiem?

Przy rozstaniach ważne jest, aby rodzice byli zdecydowani, z jednej strony nie spieszyli się by w ten sposób dać dziecku poczucie bezpieczeństwa ale jednocześnie nie przedłużali tego rozstania. Oczywiście dzieci w tym czasie mogą płakać by w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie z rozstania, ale przedłużanie go wzbudzać będzie jeszcze większy niepokój u dziecka. Rodzic powinien dać szansę opiekunom na uspokojenie maluszka, to pozwoli dziecku poczuć się dobrze w nowym miejscu i zaufać osobom, które teraz będą w jego otoczeniu. To z kolei przyspieszy tworzenie ciepłych relacji z opiekunami.

Dlaczego dziecko płacze kiedy zostaje w żłobku?

Dziecko na początku może się skupiać jedynie na rozstaniu z rodzicem, i stąd takie emocje i płacz, ale wcale nie oznacza to, że maluszek nie lubi żłobka. Maluszek może właśnie w ten sposób reagować na zmiany, ale z czasem przyzwyczai się do środowiska, w którym się znalazł. Rodzice martwią się gdy widzą swoje dziecko płaczące zaraz przy powitaniu, to wcale nie musi oznaczać nic złego, często są to po prostu łzy szczęścia z ponownego spotkania z mamą lub tatą a czasem zwyczajne zmęczenie. Taki płacz może również oznaczać, że wszelkie negatywne emocje udało się dziecku odłożyć- chociażby na moment spotkania z rodzicem. Taka reakcja jest bardzo dojrzała emocjonalnie i przyspiesza proces adaptacji w żłobku, gdyż pozwala mu się ona skupić na tym co wokół niego się dzieje i zdobywaniu poczucia bezpieczeństwa.

Plusy uczęszczania do żłobka

  • Dzieci które uczęszczają do żłobka stają się dużo bardziej aktywne.
  • Uczą się interakcji z innymi dziećmi i dorosłymi.
  • Rozwijają współczucie i zrozumienie dla innych.
  • Uczą się zachowania niezależności, ale i współdziałania z innymi dziećmi.
  • Żłobek zapewnia stałość godzin zabawy, posiłków, snu –a to bardzo ważne w prawidłowym rozwoju.
  • Dziecko uczy się przez obserwacje, jakie zachowania są naganne, nieakceptowane, i przynoszące krzywdę innym.

ADRES:
Kubisiowy Ogród
Niepubliczne Przedszkole i Żłobek
"Kubisiowy Ogród"
ul.A-3 16, 32-086 Węgrzce

tel.12 376 78 80
kom. +48 791 034 656

e-mail: biuro@kubisiowyogrod.pl
info@kubisiowyogrod.pl

Organ Prowadzący:

JK Edukacja Sp. z o. o.
ul. A3 16, 32-086 Węgrzce

Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia XII Wydz. Gosp.
KRS 0000520725, kapitał zakładowy: 5000,00 zł.
NIP 513038257 REGON 123184803
Konto 69 1160 2202 0000 0002 6707 354

POLUB NAS
dziewcz
KONTAKT